Zeynel Eroğlu WhatsApp Telefon

Muska ve vefk benzeri yazılar takılması ve taşınması günah mı şeklinde sorulan sorulara cevaben; bu durumun yapılan ve hedeflenen olgunun ne olduğu ile ilintili olduğunu söylemek isteriz. Taşınan muska veya vefkin amacının ne olduğu, bu duaların ne kadar süre takılması ya da taşınması gerektiği ile orantılıdır.

Bazı durumlarda yapılan işlemleri desteklemek amacıyla taşındığı gibi, bazı durumlarda ise kişileri korumak ve kollamak amacıyla da taşınan muska ve vefklerin etki mekanizması, belirli bir süre devam ettiği gibi, kimi zaman ise ömürlük taşınması da gereklidir. Bu tür benzeri dualar, amaçlanan durumun iyi mi, kötü mü, olumlu mu, olumsuz mu olmasına göre dine uygunluğu tartışılabilir.

muska ve vefk taşınması günah mı

Kimi islam alimlerine göre bu tarz yazılı kağıtların takılması ve taşınması herhangi bir şekilde günah değilken, kimi uzmanlara göre ise, dinen yasak ve günah olduğu savunulmuştur. Bize göre bu tarz duaların herhangi bir olumsuz niyet barındırmadığı sürece takılması ve taşınması konusunda herhangi bir sakıncası yoktur. Özellikle muska ve vefkin yapılış amacı koruma ve kollama amacı taşıyorsa günah olmasını bırakın, elzem ve gereklidir de…

Muska ve Vefk Zararlı mı?

Muska ve vefkin zararlı olup olmadığı, amacına ve süregelen hayat değişikliklerine göre değişkenlik gösterir. Örneğin, taşınan yazılı duaların, takılmaya başlandığı andan itibaren kişinin ruhsal ve sosyal hayatında oluşan değişiklikler iyi gözlemlenmelidir. Bazı durumlarda muska ve vefkin ağır gelmesi sorunu yaşanabilir ve yazılan duaların kişinin ruhen enerjisi ile örtüşmediği durumlarda takılması ve taşınmasına son verilmesi gereklidir. Bu durum, benzeri yazıları hazırlayan uzmanın kontrolü altında olmalıdır. Bu yazı ve duaları hazırlayan uzman, kişileri taşımaya başladıkları andan itibaren kontrol altında tutmalıdır.

Muska ve Vefk Nasıl Taşınır?

Muska ve vefk denilen dua ve tılsımların kendilerine has ve her biri birbirinden değişik taşınma usulleri vardır. En bilineni, göbek hizasının üzerinde ve göğüste taşıma usulüdür. Ayrıca muska ve vefkin yapılış amacına göre, taşıma ve takılma usulleri de farklılık gösterebilir. Örneğin aşk ve muhabbet; bağlama tarzında yapılan uygulamaları destekleme amacı ile yazılan muska veya vefk; göğüs hizasında taşınabildiği gibi, bazen istenen ve hedeflenen kimsenin yanında da takılması yeterli görülmektedir. Eğer muska veya vefk kişiye güç ve benzeri bir amaç hedeflenerek yapıldıysa; sağ kol veya sağ pazu üzerinde taşınması da tavsiye edilebilir. Bu durum, muska veya vefki yapan uzmanın isteği üzerine şekillenir.


Muska ve Vefk Takılması ve Taşınması Günah mı? ile ilgili, Medyum Zeynel Eroğlu’na Whatsapp – Mesaj’la ulaşmak için HEMEN TIKLAYIN!


Bir önceki yazımız olan Büyüler Ayetler Ve Esmalarla Bozulabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.