El Almak Ne Demek, Her İsteyen El Alabilir mi?

Zeynel Eroğlu WhatsApp Telefon

el almak ne demek her isteyen el alabilir mi

El Almak Ne Demek, Her İsteyen El Alabilir Mi? El Almak Mümkün Müdür?

El Almak Ne Demek, Her İsteyen El Alabilir mi, El almak, icazet almak ile aynı anlama gelmektedir. İcazet almanın kısa ve öz şekliyle anlamı: İzin Almak demektir.

Her İsteyen el yani icazet alabilir mi? Kişinin özelliklerine göre hem evet, hem hayır. Şöyle ki; Dini konularda bilgisi olmayan kimseden alim olmaz, böyle bir kimse gidip bir din bilgininden alim olmak için izin alamaz. Alim olmak için, ilmini istediği konuda tabiri caiz ise A’dan Z’ye tam ve eksiksiz bilgisi olması gerekir. El almak isteyen, el alacağı kişi kadar alim olmalı ki, el veren o kimseye icazet etsin.

Örneğin, doktor olmak için önce Tıp Fakültesini bitirmek, bir süre asistanlık, bir süre uzman hekimlik, bir süre doçentlik yapılmalı ki, işinin ehli olarak profesör olup, başhekim makamına erişilsin. Tıp Fakültesini bitirdikten hemen sonra Başhekim makamına erişilmez. Belirli aşamalardan sonra, ancak o makama layık olunursa ve bilgi ve tecrübeleri o makamı kaldırabilirse hakeder.

El Almak Ne Demek, Her İsteyen El Alabilir Mi? El Almak Hakkında Kesin Bilgiler

El almanın yani, İcazetin kuralıda budur. Bir konuda söz sahibi olmak için, o konuda bilginin gelişmesi, yetişmesi ve tam olarak pişmesi gereklidir ki, o sözün sahibi isteyene icazet etsin…

Bu da demek oluyor ki, her isteyen değil, o makamı hakeden icazet alabilir.

İcazet almanın şartları ve kuralları vardır. Bu şartlara uymayana el verilmez, bu kaideleri bilmeyene icazet edilmez.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Büyü Çözümleri