Zeynel Eroğlu WhatsApp Telefon

Büyü ve kader kavramı son yıllarda özellikle tartışmaya açık olan bir konudur. Değişik sınıftan uzman ve din adamları bu konuyu belirli bir tarafa çekip duruyor. Hal böyle olunca insanlar büyünün kader mi, değil mi olduğunun bir türlü cevabını alamıyorlar. Herkes bu konuda kendi doğrusuna inanıyor ve inandırmak isteyen kimseleri dinleyen belirli bir kesin büyünün kader olduğunu savunurken, bir diğer kesim ise büyünü kesinlikle kadersellik anlamı taşımadığını ifade ediyor. Peki, bu konuya(büyü Allah’ın bilgisi dahilinde mi?) havas penceresinden bakalım ve büyünün hangi kavrama daha yakın olduğunu açıklamaya çalışalım.

Büyü Kader midir?

Büyü, kişinin iradesine yapılan bir saldırı, bir karşı koyuş, kişinin yaşamına ve karakterine zorla ve fark ettirmeden yapılan bir müdahaledir. Kader ise, bir insanın doğumumdan ölümüne kadar geçen sürede yaşayacaklarının bütünüdür.

Bu bütün, iki temel şekilde ele alınır. Birincisi olabilecek olanların kesin ve değişmez, değiştirilemez olduğu Mutlak Kader kavramıdır. İkincisi ise, olabilecek olanların bazılarının değişime açık olduğu ve kişilerin yaşam şekillerinin kendi istek ve arzuları yönünde değişebileceği Muallak Kader kavramıdır. Bu iki kavrama örnek vermek istiyorum, böylelikle çok daha anlaşılır olacak.

Tavsiye: https://www.medyumca.com/ask-buyusu-nedir-nasil-yapilir-ne-kadar-etkili/

Mutlak Kader Nedir?

Mutlak Kader; kişilerin DNA yapılarını oluşturan bütün kavramlardır. Aynı zamanda, kişilerin anne ve babaları, kardeşleri, ebeveynleri, eşleri, çocukları gibi hayatın bütününü oluşturan net kavramlar Mutlak Kaderi oluşturur.

Muallak Kader Nedir?

Muallak Kader ise, yaşanılan çevre, eğitim durumu, kariyer istekleri, hangi bölgede yada şehirde yaşayacakları, nasıl bir hayat tarzını benimseyecekleri ve tüm bunların getirilerini oluşturur.

Büyü, Mutlak Kader mi, Muallak Kader mi?

Tüm bu iki kavramı ele aldığımızda, büyünün hangi kavrama dahil olduğunu az çok kestirmiş oluruz.

Büyü denilen kavram, kişilerin DNA’larını değiştiriyor mu; Hayır.

Büyü, kişilerin anne ve babalarını, ebeveynlerini değiştiriyor mu; Hayır.

Büyü kişilerin sahip olacakları çocukları ve çocuk sayısını etkiliyor mu; Hayır.

Dolayısı ile büyünün Mutlak Kadere yani, kesinlik arz eden olaylara etkisi yoktur ve olamaz.

Peki, büyü denilen kavram, kişilerin yaşam tarzını değiştiriyor mu; Evet.

Büyü, kişilerin nerede yaşayacaklarına etki edebilir mi; Evet.

Büyü, kişilerin nasıl yaşayacaklarını sağlayabilir mi; Evet.

Buradan da anlaşılacağı gibi, büyü Muallak Kaderin bir parçasıdır ve olabilirlik ekseninde bir olasılıktır.

Allah’ın Bilgisi Dahilinde mi Gerçekleşir?

Evet, büyü Allah’ın bilgisi dahilinde gerçekleşir. Çünkü evrenin ve kainatın biricik Yaratan Kudreti her şeyden haberdardır. Dünya üzerinde oluşan tüm olaylar, Allah’ın bilgisi dahilindedir ve büyü de onlardan biridir.

Peki, Allah Büyüye Neden İzin Veriyor?

Çok sorulan bir soru daha… Allah, yarattığı hiçbir kuluna bilerek ve isteyerek eziyet çektirmez. Yüce yaratıcı, en büyük merhamet ve şefkat sahibidir. Büyü, elbette Allah’ın izni ile kişilere isabet eder. Bunun nedeni, büyüyü yaptıran kişinin ve büyü yapılan kişinin, bu olaydan kendilerine düşen bir takım payları almalarıdır.

Büyü yapılan kimse masumsa, elbette yapılan haksızlıktan bir takım vesilelerle kurtulacaktır. Büyü yapan kimse ise masum bir insana yaptığı haksızlık boyutunda bir başka paye ile cezalandırılacaktır. Her iki tarafta bu tür bir imtahana maruz kalmışlarsa, yüce Allah’n hikmeti elbette yerini bulacaktır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın…


Büyü Allahın Bilgisi Dahilinde mi Gerçekleşir, Büyü Kader midir? ile ilgili, Medyum Zeynel Eroğlu’na Whatsapp – Mesaj’la ulaşmak için HEMEN TIKLAYIN!


Bir önceki yazımız olan Büyü ve Yıldız Düşüklüğü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.