Zeynel Eroğlu WhatsApp Telefon

Satürn KarmasıSatürn Karması, astrolojinin biricik eğitmeni, öğretmenidir. Karmanın Efendisi olarak isimlendirilen Satürn astroloji haritamızda bize tamamlamak mecburiyetinde olduğumuz karmik görevlerimiz, uzun sürecek gayret ve sorumluluklarımız, kendimizi korumak için oluşturduğumuz kalıplarımız, kendimizi engellediğimiz ve bastırdığımız alanlarımız, atalarımızdan kalıtımsal olarak getirdiğimiz şeyler ve ebeveynlerimizden aldığımız yüklerimiz meselesinde bilgi verir.
Haritamızdaki Satürn’ün yerleşimini iyi kavrarsak kendimize koyduğumuz sınırlamalarımızı, korkularımızı ve kalıplarımızı ayrım eder, bunları aşabilme meselesi için önemli farkındalıklar elde ederiz.
Klasik astrolojide “Büyük kötücül” olarak tanınan Satürn’ün bu unvanı almasının sebebi gerçekte fena bir gezegen olmasından kaynaklanmaz. Temsil ettiği şeylerin insanlara zorlu ve yüklü gelmesinden kaynaklanır. Satürn sorumlulukları temsil eder ve bireyler sorumluluklardan hoşlanmazlar. Saturn sabır gerektirir.

Her ne kadar ucunda bilgeleşmek olsa da, beklemeyi, sabretmeyi gerektiren durumlar bireyleri sıkar. Engellerle karşılaşmadan ilerlemek isteriz tabi. Engeller Satürnyendir. Sınırları, yasakları, kuralları sevmeyiz. Bunların her biri Satürnyendir. ama bunlar olmasa, seviye de olmamaktadır; büyük kaos çıkar
Saturnu, astrolojide Jüpiter ile anlatım edilen temaların nerdeyse tam zıddını anlatım eder. Jüpiter genişleme prensibini; Satürn ise daralma prensibini temsil eder. Jüpiter iyimserlikle, Satürn ise kötümserlikle bağdaştırılır. Jüpiter özgürleştirir; Satürnise kısıtlayıcıdır. Böyle bakıldığında hep olumsuz yönleri temsil ediyor olsa da gerçekte Satürn’ün en kayda değer işlevlerinden biri problem çektiğimiz konulardan hayat dersleri almamıza yardımcı olması; bu durumların üstesinden gelebilmesi adına herkesin acılarının kaynağını bulmasına yardım edecektir.

Bir önceki yazımız olan Simya Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.