Zeynel Eroğlu WhatsApp Telefon

Rüyalar yön gösterici mi; rüyalar çoğu zaman insanların iradesi dışında gerçekleşir. Rüyaların saf ve temiz, pozitif amaçlar taşıyan görüler olduğundan bahsetmiştik. Yaşayan hemen her insan muhakkak rüya görmüştür ve görecektir. Rüyaların hangi amaçla görüldüğü ve etki sınırlarının nerelere kadar ulaştığı hala bilinmezliğini korumaktadır. Ancak rüyaların herhangi bir kötü amaç taşımadığının altını çizelim.

Rüya, kabus ile karıştırılmamalıdır. Örneğin, “dün gece kötü bir rüya gördüm” şeklinde açıklanan durum, tamamen kabus olarak nitelendirilir ve bu deyim tamamen yanlıştır. Doğrusu, “dün gece bir kabus gördüm” şeklinde olmalıdır. Çünkü, rüya denilen kavram yön gösterici olmasının yanında, kişinin saf bilincine erişebilen bir merdiven gibidir. Çoğu zaman insan kendi içselliğinin bile farkında olmaksızın yaşayabilir, rüyalar ise sanki bir bilgisayar gibi insanların özüne inebilen bir durumu içinde barındırır. Aslında kendi öz benliği ve kendi bilinci arasında gidip gelen bir dönemeç gibidir rüyalar.

Rüyaların yön gösterici olduğunu savunabiliriz. Neden?

Çünkü, rüyalarında çoğu kez ikaz edilen ve bir olay yada felaket benzeri durumlar yaşanmadan önce uyarılan insanlarla hemen hepimiz tanışmışızdır; beki bu durumu fiilen yaşamışızdır. Rüyaların burada yön gösterici, ikaz edici ve uyarıcı rolüne büründüğü kesinlikle bir gerçektir. Hele böyle bir rüyadan sonra tedbir alınarak, verilen ikaza uyuluyorsa, hayat kurtarıcı olduğu da bir gerçektir.

Rüyalar Koruyucu mudur?

Buradan verdiğimiz örnekle ifade edersek, Evet, rüyaların koruyucu olduğunu söyleyebiliriz. Rüya denilen olgu, kimi zaman koruyucu olduğu gibi, kimi zaman ise tedavi edici görevini bile üstlenebilir. Bedenen veya psikolojik olarak hasta olan kimselerin rüyalarında gördüğü bazı olay ve durumlardan etkilenerek çok daha erken iyileşme belirtileri gösterdiği tıbben gerçekliğini koruyor. Ancak, rüyaların gerçek anlamda nasıl görüldüğü açıklanamadığı için, iyileşmenin ve tedavi edici özelliğinin tamamen ruhen gerçekleştiğini de gözden kaçırmamak gerekli. Çünkü, rüyalar ruhu tedavi ederken, ruhun onarılması ile bedenin de kendini yenilemesi arasında kesin bir ilişki olduğu kabul edilebilir bir gerçektir.

Rüyalar Nasıl Görülür?

Rüyalar, insan bedeni uykuya geçerek rem uykusu denilen, tam uyku halindeyken ruhun beden dışı aktivitelerde bulunması ile görülebilen daha doğrusu hislerle görülebilen bir kavramdır. Rüya Görmek, aslında bir deyimdir. Eskiler rüya görmek için özellikle bazı dualar okuyarak uyku haline geçiş yaparlarmış.

Yine eski Türkler’de ve Şamanlarda bu durum sıkça karşımıza çıkar. Eski Türkler dua ederek rüya görme eylemine “Rüyaya Yatmak” adını verirler. Şamanlar da ise durum çok daha farklı boyutlarda ele alınır; öyle ki, rüya görmek için bazı otların karıştırıldığı bir içki elde edilerek, bu içkinin insanı bir tür trans haline sokması ile gelecekten veya gizli kalmış bir durumdan haber almak için rüya yöntemi kullanılır. Bu durumun dünyanın bir çok kültürüne yayılmış olması da, şamanlardan kalan bir yöntemdir. Bu ayrıca ele almamız gereken, çok özel bir konudur.


Rüyalar Yön Gösterici midir? ile ilgili, Medyum Zeynel Eroğlu’na Whatsapp – Mesaj’la ulaşmak için HEMEN TIKLAYIN!


Bir önceki yazımız olan Rüyalarda Gelecek Görebilir miyiz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.