Zeynel Eroğlu WhatsApp Telefon

Nazar Nedir, Nazar dediğimiz olay, halk arasında kem göz olarakta bilinir. Canlı bir varlık ve yahut cansız bir varlık basına gelecek olan kaza belaların gelmesine neden olduğuna inanılan bir inanç türüdür diyebiliriz. Nazar ve ya kem göz dediğimiz bu olay çok eski tarihlere ve dönemlere dayanmaktadır.

Özellikle antik roma ve helen medeniyetlerin görülen ve inanılan yine aynı zamanda Müslüman, Yahudi, Budist, hindu medeniyetlerinde de yaygın bir şekilde inanılan bir inanç halini almıştır. eski dönemlerden günümüze kadar gelmeyi başaran nazar dediğimiz bu kavram da engelli insanların, çocuksuz kadınların ve yaşlı kadınların nazarının daha değdiğine olan inanç çok yaygındır. Tarihin eski dönemlerinde nazarın kasıtsız değdiğine inanılmış ama sonra ki dönemlerde kıskançlık hisleri ile bakıldığında değdiğine olan inanç artmıştır. Bu yüzden tarihten bu yana hristiyan toplumlarda nazarın değmemesi için tanrı izin verirse, Müslüman toplumlarında ise, maşallah kelimesi yerleşmiştir. Bu şekilde nazarın değmesi engellenmeye çalışılmıştır.

Nazardan Korunmak İçin Hangi Önlemler Alınıyor?

Nazar her toplumda farklı bir şekilde algılanmış ve buna göre önlemler alınmıştır. Her toplum kendince nazardan korunmak için çeşitli ve değişik yollara başvurmuşlardır. Dünyada en yaygın önlem ise nazar boncuğu ve bunu yanında koruyucu bir muska takmak insanlar arasında yerleşmiş bir inançtır. Dediğimiz gibi her toplumda farklılık göstermiştir. Örnek verecek olursak Hindistan da evlenen çiftlere nazar değmemesi için karşı cinsin kıyafetlerini kullanır ve giyerler, bazı asya ülkelerinde ise, çocukların gözlerinin etrafına siyah boya sürerler ve bu şekilde çocuklarını nazardan korumuş olurlardı.

Nazar çok etkili olmasının yanında nazara maruz kalmış kişilerin mutlaka bundan korunmaları için okuma ve ya muska takmak gibi şeyler de yapılmalıdır. Dinimizce nazar boncuğunun bir yeri yoktur. Allah nazardan korunmak için dualar ve yine ayetler vermiştir. Kişi en çok bu duaları okuyarak rahatlayacaktır. Nazarın en çok bebeklere ve kadınlara değdiğine dair bir inanç yer alır. Çünkü enerjileri en düşük olan bebekler ve bebeklerden sonra enerji bakımından en düşük olan kadınlardır. Bu yüzden nazar durumundan korunmak için okunan ayet ve dualar ile nazarin etkisinden kurtulmak mümkün olduğu için Bu dualar ve ayetler sıkça okunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Simya Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.