Kehanet Nedir

Zeynel Eroğlu WhatsApp Telefon

images (20)Kehanet Nedir , Kehaneti, en sade tarafıyla, duyular dışı bir sezgi doğrultusuyla, geleceğin bilinmesi şekilde tanımlayabiliriz. Kehanet olgusuna en cağ dışı kabile kültürlerinden en gelişmiş uygarlıklara kadar her toplumda rastlamak olasıdır.
Nedeni ise bu olgu biz insan şuuruna özgü bir yeteneğin eseridir. Bazı kişilerde doğuştan mevcut olmakla birlikte gerçekte bireylerin arasında saklı durmaktadır.
Nitekim derhal bireyler yaşamlarımızda en azından birkaç kez geleceğe ait sezgiler ya da rüyalarımızın gerçekleşmesi benzeri ,gerek kendimizde; gerekse çevremizde- olaylara rastlamışsızdır.

Dilimizde yaygın olarak uygulanan kehanet Arapça kökenli bir sözcüktür ve Türkçe karşılığı önbili`dir. Kehanette bulunan kişilere her dönemde, her toplumda değişik isimler verilmiştir. Bu isimlerden dilimizde en yaygın olarak yerleşmiş olanı kahin (erkek) ve ya kahine`dir (kadın). Kahin sözcüğünün anlamı, gaipten haber oluşturan ve Tanrı habercisidir.
Ruhsal alem, beş duyumuzun algı sınırlarının üzerinde bulunan ve çok daha ince vibrasyonlardan oluşan, fizik kanunların dışındaki hükümlere tabi olan bir boyuttur ve insan her an bu boyutla iç içe yaşamaktadır.
Duyular dışı yeteneklere sahip olan insanlara umumi açıdan medyum ismi verilmiştir. Özel yeteneklere sahip olan medyum tabiatlı kişiler, ruhsal alem ya da ruhsal boyutun varlıklarıyla iletişim kurabilmektedirler.

Kehanete Duyulan Alakanın Temeli

Alınan bilgiler, bireyin gündelik hayatı içerisinde duyular kanalıyla algılayamadığı, fakat hususi şuur durumları içerisinde uzanabildiği farklı boyutlardan ve bu boyutlarda varlığını sürdüren yüksek deneyimlere sahip, şahısların gelişimlerinden sorumlu idareci ruhsal varlıklardan alınan ruhsal tebliğlerdir.
Kehanetler büyük bir buz dağının su üzerinde görünen küçücük bir bölümü gibidir. Asıl mühim olan suyun altındaki görünmeyen kısmıdır.

Kehanet Nedir ? Kehanete Duyulan alakanın Temeli günümüzde dahi gelecekte nelerin olabileceği fert, toplum ve dünya insanlığı olarak herkezin ilgi duyduğu, merak ettiği bir konudur. Kehanete duyulan alakanın temelinde, bireyin geleceğe karşı zayıf ve bilinçsiz halde bulunmasından ötürü, yaşama karşı daha bilgili olarak direnebilmek. Kendini emniyete almak, arzularının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini öğrenmek,çok aşırı derecede eş koşulan hedeflerin gerçekleşmeme durumunda hayal kırıklıkları yaşamamak ve kaderinin ne olduğunu bilmek isteği yatmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Simya Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.