Zeynel Eroğlu WhatsApp Telefon

Kahve-i pir kalbime gir, kalbimden çık falıma gir…

Türk Kahvesinin ortaya çıkma hikayesi, sekizinci yüzyılda Yemen’li bir çobana dayanmaktadır. O nedenledir Kahvenin Yemen’den gelmesi. Kahve Falının ortaya çıkması ise, onsekizinci yüzyıl Osmanlılara dayanır.

Yavuz Sultan Selim zamanında, Osmanlı sarayının tanıştığı Türk Kahvesi, o dönemde cariyeler arasında birbirlerine laf atma yarışı olurken, sarayda kahvecibaşı gibi sorumluluk sahibi birini de ortaya çıkarmıştır. Aslına bakıldığında bizim kültürümüzün en özel ve tadı damağında lezzetlerinden biridir Türk Kahvesi. Aynı zamanda gelenek olan bir kültür mirasıdır.

kahve falı nedir
Kahve Falı Nedir?

Türk Kahvesini tüm dünyada tanınır kılan ve ünlenmesini sağlayan en önemli etken, pudramsı kahvenin cezvede su ile pişirildikten sonra telveleri ile birlikte, ufak fincanlarda sunuluyor olmasıdır. İşte bizi ilgilendiren kısımda tam burada başlıyor. Çünkü, fincanın dibinde kalan o telveler büyük bir kadim geleneği doğruyorlar; Kahve Falını…

Kahve Falı Merakı

Kahve Falı, insanların var olduklarından beri ilgi duydukları tek bir konunun ortaya çıkması amacını taşır aslında; Kahve Falı Nedir sorusunun cevabı… Merak… İnsanlar tarih boyunca merak ettikleri şeylere ilgi duymuşlardır. Hangi statüde olursa olsun, hangi kültür ya da inanç sistemini desteklediği fark etmez; istisnasız her insan gizli olana ve bilinmeyene olan merakını gidermek için akla gelmeyecek olaylar içine girebilmiştir. İnanın, Kahve Falı bunların içinde en zararsız ve masum olanlarındandır.

Kahve Falı Çıkar mı?

Kahve Falı, çıkmasaydı bu kadar uzun süre ayakta kalabilir miydi? Elbette, bunca zamandır kendisini neredeyse her dönemde hissettirmiş bir öngörü yöntemi olarak Kahve Falını yaftalamacağız. Bir çok kesimin aksine, durugörü ve hislerle bakılan bir Kahve Falının gerçeğe uygun bir şekilde çıktığını savunabiliriz.

Ancak, burada önemli olan içilen kahvenin cinsi, ya da telvesi değil, şekerli olup olmamasıyla ya da köpüğüyle de ilgisi yok. Önemli olan fala bakan kimsenin, hislerinin hangi düzeyde olduğudur. Hisleri ile konuşan insanların kimi zaman fincanı içine şöyle bir göz gezdirmesi yeterli olur yorumlamak için.

Kahve Falı bir öngörü ve bakım usullerindendir. Bakımı yapan kimsenin duygu, düşünce, his ve gönlünün güzelliği ile şekil alır. Çünkü, gönlü güzel olanın ağzından kötü laf çıkmaz.

İşte burada şuna dikkat etmek gerekiyor, kahve falına herkes bakamaz…

Kimileri için bir umut, kimileri için bir eğlence kaynağı olarak görülen kahve falı, insanların kendilerini daha rahat, huzurlu ve güvende hissetmelerini sağlıyor. Aynı zamanda bir nevi terapi olarak görülebiliyor.

Kahve Falı, kimi zaman Tarot kartlarının desteğiyle, kimi zaman katina’nın aşk sözleriyle akıllarda yer ediyor. Ancak hisleri kuvvetli, sezgilerini konuşturabilen kişilerin baktıkları fal ise tadından yenmez bir deneyim sunuyor fal severlere…

Kahve Falı Nedir? ile ilgili, Medyum Zeynel Eroğlu’na Whatsapp – Mesaj’la ulaşmak için HEMEN TIKLAYIN!

Bir önceki yazımız olan Simya Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.