Zeynel Eroğlu WhatsApp Telefon

Hadim, kelime anlamı ile görevli, yardımcı, koruyucu ve bekçi anlamına gelir. Havas ilminde hadimlerin yeri çok ayrıdır ve hadimlere sonsuz saygı duyulur. Hadim melek mi? Hadimler, hangi boyuttan olduklarını, kendilerinin aslında ne olduğunu ve amaçlarının ne olduğunu insanlarla paylaşmazlar.

Hadimler, yalnızca yüce yaratıcının emirlerini yerine getirirler. Hadimlerin görevleri ve amaçları sayılamayacak kadar fazladır, hatta bunlara insanoğlu vakıf olamaz, bilgileri ve tecrübeleri çok derindir, kimse hadimlerin varlığını anlayamaz. Duyuları en gelişmiş bir medyum bile hadimler karşısında, yürüyemeyen bir çocuk gibidir. Buradan kasıtla anlatmak istediğimiz hadimlerin karşısında insanoğlunun herhangi bir gücünün bulunmadığıdır. İnsanoğlu cinlere ya da diğer bazı ruhani varlıklara hükmedebilir, istediğini yaptırabilir ya da belirli anlaşmalara varabilir. Ancak hadimler söz konusu olduğunda, hadim ancak isterse ya da görev verilirse kendisini gösterebilir ya da hissettirebilir.

hadim melek mi

Geçmişte yaşadığına inanılan Hızır ve İlyas isimli şahıslar içinde hadim yakıştırması yapılmaktadır. “Hızır uğrasın, Hızır yetişsin, Hızır eylesin” gibi halk terimleri genelde, kurtarıcı vasfı gözetilerek söylenir. Buradan anlıyoruz ki, Hızır ve İlyas olayı bir mit olmaktan çok öte bir durumdur ve bu nedenle yüzlerce yıldır varlıklarını belli etmişlerdir.

Hadim Nedir?

Hadim melek mi, cinlerden mi yoksa çok daha ileri boyut bir ruhani varlık mı, rehber mi, gözetmen ya da öğretmen mi şeklinde bir çok soru tarafımıza soruluyor. Öncelikle şunu ifade edebiliriz; hadimler hepsinden olabilir, önemli olan yapılacak olan işin ve görevin bu varlığın kaldırabileceğidir. Yüce yaratıcının Ledünni İlmine vakıf olan bu varlıklar, sadece Allah rızası için yardım ederler ve sadece Allah’ın memnuniyeti onlar için önceliklidir. Buradan şunu anlayabiliriz; hadimler meleklerden de olabilir, diğer ruhani varlıklardan da… Önemli olan yüce yaratıcının istemesidir.

Günümüzde hadimlerin varlığını ispatlamak neredeyse imkansızdır. Onların varlığına elle tutulur bir kanıt yoktur ancak; neredeyse tüm inançlar hadimlerin varlığını bilir ve onların varlığını destekler. Hadimler ile iletişime geçen ya da daha doğru bir ifade ile hadimlerin iletişime geçtiği insanlar elbette vardır; ancak bu konuşulması ve söylenmesi yasak bir bilgidir.

Bu nedenle şu ya da bu insandan bu varlıklarla görüştüğünü bir şekilde temas kurduğunu duyamazsınız. Bu durumda, bu iletişimin kesileceğinin bir gerçek olduğunu bilen bir kimse, böyle bir hediyeye asla sırt dönmeyecek ve insanlık ile bu bilgiyi paylaşmayacaktır. Yapılması gereken ve en doğru olan davranışta budur.

Bir önceki yazımız olan Büyüler Ayetler Ve Esmalarla Bozulabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.