Zeynel Eroğlu WhatsApp Telefon

Astroloji, gökyüzünü ve gökyüzünde meydana gelen olayları inceleyen bir bilim olmanın çok ötesinde etkilere sahiptir. Fallaşmayan Astroloji’ye Evet!

Astrolojinin günümüzde yıldız falı ile karıştırılması, ya da bu yönde anılması medyatik etkilere dayanan çok yanlış bir düşünce biçimidir. Özellikle son asırda kendini gösteren bu yanlış inanç, insanların duygularını sömürücü olmakla kalmayıp, bir çekicilik malzemesi olarak gösterilmek istenmektedir. Birçok Astrolog ve Metafizik Uzmanı bu konuda görüş birliği içindedir.

Astrolojinin içeriğinde bulunan bilgiler, günümüz dünyasında kullanılanın çok ötesinde, gizli bir takım ezoterik inançlar ile de harmanlanmaktadır. Bu tür gizli bilgilere erişim sınırlıdır ve herkesin kütüphanesinde bu bilgilerin bir kitabı maalesef yer almaz. Astroloji, bilgi, birikim ve tecrübe isteyen bir bilimdir.

fallaşmayan astroloji
Fallaşmayan Astroloji

Astrolojinin fal olarak görülmesi ve bu yönde değerlendirilmesi, 1800’lü yılların başında özellikle Avrupa merkezli saray ve aristokrat çevrelerinde başlamıştır. Tamamen eğlence olarak görülen bu tür eylemler, yemeklerde ve şölenlerde ortaya bir falcının getirilerek öngörüde bulunmasına yönelik bir amaç taşımaktadır.

Ancak çok daha eski kültürlere bakıldığında, devletin başında bulunan şahsiyetin bir anlamda veziri ve sağ kolu olan isimler daima kahinler olmuştur. Osmanlı saraylarında ise, müneccimbaşı olarak adlandırılan astrologlar son derece önemli bir konumda bulunurlardı.

Astrolojiye Dair

Astrolojiye dair ilk yazılı kanıt Mezopotamda, Asur ve Babil uygarlıklarına ait olduğu sanılan “EnumaAnuEnlil” yazıtlarıdır. Bir anlamda doküman olan bu yazıtta gökyüzü hareketleri gösterilmektedir. Eski Maya ve Antik Mısır uygarlıklarında da önemli bir yer tutan astroloji, kendini daima korkulan, saygı duyulan, gizemli ve mistik bir sanat olarak göstermiştir.

Geniş anlamdaysa Astroloji insanın evren ve kozmik güçlerle olan ilişkilerini inceleyen, başarı ve başarısızlık oranlarını, hangi konularda şanslı, hangilerinde şanssız olduğunu anlamaya çalışan, hangi dönemlerde ne gibi kozmik etkiler altında kalarak, nelere uygun olduğunu araştıran bir sanattır ve bu sanat, Güneş Sistemimizdeki gezegenlerin, uydumuz Ay’ın, Güneş’in, Güneş Sistemimizin çevresinde bulunan takım yıldızların ya da başka bir ifadeyle burçların içindeki hareketlerini ve birbirleriyle olan ilişkilerini inceleyerek çalışan bir sistemdir.

“Fallaşmayan Astroloji’ye Evet” ile ilgili, Medyum Zeynel Eroğlu’na Whatsapp – Mesaj’la ulaşmak için HEMEN TIKLAYIN!

Bir önceki yazımız olan Harmura Celbi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.