Zeynel Eroğlu WhatsApp Telefon

Cinler Var mı, varsa nerede, nasıl bir şekle sahip, neden cinlerin ismi şeytanla beraber anılıyor, cinler neden görünmüyor gibi bu ve benzeri bir çok konu yüzlerce yıldır insanların merakını uyandırmıştır. özellikle doğaüstü ve metafizik alanına ilgi duyan kimselerce bu konu derinlemesine araştırılmış, irdelenmiş, çözümlenmeye çalışılmış ancak elle tutulur bir kanır ortaya koyulamamıştır. Cinler hakkında günümüze ulaşmış olan çok sayıda yazılan kitap, söylenmiş söz ve inanışlar var; ancak cin konusuna tam olarak hiçbir zaman vakıf olunamamıştır. Cinlerin yaratılışının insanlardan farklı olduğu bilinmektedir. Cinlerin insanların yaratılmadan ya da ruhları gönderilmeden 2000 yıl önce var oldukları rivayet ediliyor. Burada konusu geçen zaman, ruhani bir sayımı yoksa dünyevimi olup olmadığına dair kesin bir bilgi ise henüz mevcut değildir.

Yüce Allah’ın cinleri dumansız ateşten yarattığı bilinmektedir. Bu ateşin adı Marictir. Yani yandığında üstte kalan saf ateş olduğu Kur’an-ı Kerim’de bildirilmekte ayrıca, cinlerin kavurucu bir ateşten yaratıldığı ve gözeneklerden nüfus ettiği beyan edilmektedir. Burada bahsedilen ateşin adı ‘Semum’ dur. Yaratılış tam olarak bilinemese de çoğu kesim tarafından Semum ya da Maric olduğu düşünülür.

İnsanlarda olduğu gibi cinlerde de ele geçirme ve iktidar duygusu son derece ileri boyutlarda kendini gösterir.

Cinler, cinsiyetleri olan varlıklardır ve tıpkı insanlar gibi nikah yoluyla evlenen, insanlar gibi üreyip çoğalan, doğup büyüyen ve ölen varlıklardır. Ancak ne var ki ömürleri insanlarınkinden çok daha uzundur. Bu konuda cinlerin 1000 ila 1500 seneye kadar yaşayabilecekleri rivayet edilmektedir. Çünkü cinler farklı bir zaman boyutunda yaşadıkları için orada zamanın akışı da farklı olmaktadır. Buna bağlı olarak, cinler yoluyla alındığı iddia edilen haberlerin gelecekle ilgili bilgiler değil, yaşa ve tecrübeye dayanan bilgiler olduğu varsayımı bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Büyü Bozmak İçin Dua

Tüm bunlara ek olarak Cinler Var mı sorusuna en güzel yanıt, Kur’an-ı Kerim’in Mekke’de indirilen ve 72. Suresi olan 28 Ayetli Cin Suresi verilebilir. Yüce Allah kelamında Cinlerin varlığını özellikle işaret etmektedir. Cinlerin göz ile görülmüyor olması, onların yok olduklarına asla delil değildir. Çünkü insanoğlunun idrak ve anlama, görme ve hissetme dereceleri sınırlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir