Zeynel Eroğlu WhatsApp Telefon

Büyü Günah mıdır? Çok eski tarihlerde insanlığın Harut ve Marut isimli iki melekten büyü, sihir, gizli bilgiler ve daha birçok alanda bilgi ve yöntem öğrendikleri rivayet edilmektedir. Ancak bu iki melek her zaman uyarmışlardır insanları, “biz ancak sizi denemek için gönderildik, sakın sihir yapıp inkarcılardan olmayın!” İnsanoğlu maalesef merak ve hırslarını yenemediği için büyü yolunu sürekli kullanmaya başlamış ve meleklerin ikazlarını kulak ardı etmişlerdir. İnsanlık günahın belki de en büyüğünü öğrenmiş ve öğretmişlerdir. Harut ve Marut için düşmüş meleklerdir diyen de vardır, sınav için insanlığa gönderildiler diyenlerde… ancak; en doğrusunu kuşkusuz yüce Allah bilir…

Büyü Günah mıdır, şeklinde sorular geliyor, büyü, ne için yapıldığına bakıldığı zaman günah ve sevap kavramları devreye girer. Büyü ile, kişilerin iradesi elinden alınıyorsa, sevdiğinden ya da sevdiklerinden ayrılıyorsa, malı mülkü zarar görüyorsa, bedensel ve fiziksel rahatsızlıklar veriliyorsa en büyük günahlardan biridir. Ancak büyü bazı durumlarda karşı büyü ile bozulur, büyü bozma işlemi için yine büyü yapmak gerekiyorsa, çocuk sahibi olmak ya da kısmet açmak için işlem yapılıyorsa bu durumda herhangi bir günahı olmayacaktır.

İşte burada Büyü Günah mıdır sorusuna hangi pencereden bakıldığının önemi büyüktür. Büyü kavramını ne için ve neden yaptırmak istendiği öncelik konusudur.

İslam Dininde Büyünün Varlığı Kabul Görülmüş müdür?

İslam dininde büyünün varlığı kabul görmüştür. Ancak insanlara zarar verecek ve insanların arasını bozmak için yapılan büyüler ile birlikte muska yazımı gibi şeylerin de yapılması yasaklanmış ve günah sayılmıştır. Dinimizce büyünün yasak edilmesinin ve günah sayılmasının en büyük nedeni, zarar vermek için kullanılmasıdır.

Büyü yapıldığında büyü yapılan kişinin kendi iradesi ve karar alma hakkı elinden alındığından dolayı büyük günahtır. Herkesin ayrı bir kaderi ve insanların kendi payına düşen kaderlerini yaşama hakkı vardır. Büyü yapmak ya da yaptırmak kadere etki etmez. Çünkü büyü zaten kadersel bir durumdur.

Büyüler iyi amaçlar ile yapılabilirler, kimi zaman kısmet açmak, çocuk sahibi olmak, hastalıktan şifa bulmak, cin musallatından kurtulmak ve yine en çok yapılan evlenme büyüsü gibi durumlar günah olmaktan öte yardımı dokunan ve düzeltme maksatlı yapılan uygulamalardandır.

Bir önceki yazımız olan Büyü Nasıl Bozulur? Büyü Bozma Malzemeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir