Zeynel Eroğlu WhatsApp Telefon

Bazı Esmaları Okumak Zararlı mı , değil mi… Esmalar, ayetlerden farklıdır. Ayetlerinde sayıca okunması gereklidir ancak, bu durum esmalar ile kıyaslandığında, esmalar belirli bir nizam üzerine, belirlenmiş bir sayı üzerine okunduğu zaman etkilerini gösterir. Her esmanın ebcedsel bir değeri vardır, bunlar internette ya da kitaplarda, bir çok yayın organında bulunabilir ancak dikkat edilmesi gereken nokta bu esmaların kişinin isimlerinin ebcedsel hesabı ile yapıldığı zaman ortaya çıkan değer üzerinden okunmasıdır. işte bu esmaların gücünü pekiştirir; zikrolunan esmanın amacı ne ise onu kişiye yönlendirir. Bunun dışında esmaları okumak, zikretmek, vird edinmek kesinlikle zararlı değildir. Esmalar Allah’ın isimleridir, yüce yaratıcının isminin zikredilmesinin zararlı olduğunu düşünmek bir bakıma yanlıştır. Allah için zikrediliyorsa gerektiği kadar okunması kabul görmüştür.

Kuran –ı kerim Allah tarafından insanlara gönderilen en büyük hediye olarak kabul edilmiştir. Kuran da insanlara neyin nasıl yapılmasına varana karar birçok bilgi vardır. Kuran-ı kerimi herkesin okuması ve ona göre hareket etmesi gerekir, iyi ve güzel olan her şey orada anlatılmış olup aynı zaman da yola göstermektedir. Herkes kuran da yazanlara göre hareket etmiş olsaydı kötülük diye bir şey kalmamış olurdu dünyada. Kuran sadece yol göstermek amaçlı değil kötülükten de korunmak için okunur. Kötülüklerden korunmak ve uzak durmak için birçok dua ve ayetler vardır ve insanlar bunları sık sık okumalıdır.

Bazı Esmaları Okumak Zararlı mı Kuran nın çok okunmasının hiçbir zararı yoktur. İnsanlar okunması ve uyulması gereken kuralları en iyi şekilde belirtilmiştir. Kuran öyle büyük bir mucizedir ki , bir bebeğin iki yıl emzirilmesi gerektiğinden tutun da, bir kurbanın nasıl kesileceğine varana kadar her konuda bilgiler verilmiştir. Kuran ın mucizeleri saymakla bitmez elbette, günümüzde hala kuran ın şifrelerini çözmeye çalışırlar. Kuran-ı kerim hiçbir zaman bilim dünyası ile ters düşmemiştir. Bu yüzden bilim dünyası günümüzde hala kuran-ı kerim deki şifreleri çözmekle uğraşırlar ve ilgilenirler.

Esmalar Okunurken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nedir?

İnsanların kötülükten korunmak için esmaların okuması tavsiye edilir. Allah ın isimlerini bol bol söylemek insana bir zarar vermez, ancak esmalar okunurken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur. İlim sahibi insanlar bunları bilir ve bu yüzden herkes ay şekilde ve ayrıca aynı sayıda zikir yapamaz ve esmaları okuyamaz. Her bedenin kaldırabileceği bir yük vardır, o yükten fazlasını taşımaya kalkarsa kişi mutlaka taşıdığı şeyin altından ezilir ve zarar görür. Herkesin imanı ve inancı aynı değildir . kişinin ruhu da bir süreden sonra taşıyamaz ve zarar görür. Okunan bazı ayet ve esmaların kendilerine göre özellikleri vardır ve bunlar okunurken ne kadar okuduğu çok önemlidir. İlim sahibi insanlar hangi esmanın ne kadar okunacağını bilirler ve okumak isteyen insanlara yön verirler.

Bu sebeplerden dolayı esmalar okunurken kurallara uyularak okunmasında yarar vardır, diğer türlü kişi zarar görebilir.

Bir önceki yazımız olan Büyü Nasıl Bozulur? Büyü Bozma Malzemeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir