Zeynel Eroğlu WhatsApp Telefon

Ayakta Su İçmek Neden Olumsuzdur, Ayakta su içmenin olumsuz kabul edildiği bir gerçektir. Günlük hayatımızda su yu oturarak içmemiz bazı durumlar da mümkün olmuyor maalesef. O an ayakta içmek durumunda kalabiliyoruz. Ayakta su içmenin hem bilimsel hem de dinimizce olumsuz olduğu bilinmektedir. Ayakta su içmenin neden olumsuz kabul edildiğini hem dini açıdan hem de bilimsel açıdan açıklamak gerekir.

Öncelikle dinimizce ayakta su içmek olumsuz karşılanmaktadır. Peygamber efendimiz suyun oturularak ve üç yudumda bürütülmesi gerektiğini buyurmuştur. Peygamber efendimiz ayakta su içtiği zaman olmuştur. Ayakta su içtiği tek yer Kabe dir. Zemzem suyunu peygamber efendimiz kabe ye yüzünü dönerek içmiştir. Bunu dışında normal bir yer de suyu oturarak ve üç yudum da içmiştir. Dinimizde suyu oturarak ve üç yudumda içmek bir sünnettir. Dinimizi yaşarken peygamber efendimizin yaptıkları sünnet kabul edildiği için ve peygamber efendimiz suyu oturarak ve üç yudumda içtiği için insanlar suyu oturarak ve üç yudumda içmeye gayret göstermişlerdir. Suyu ayakta içen kişileri herkes zaman zaman uyarmışlardır. Buna uymayan kişiler çevre tarafından her zaman uyarılmışlardır. Peki bu günah mıdır sorusunu akla getiriyor. Hayır günah değildir fakat ayakta su içmek te olumlu bir davranış kabul edilmez.

Bilimsel Açıdan Nasıl Kabul Edilir?

Ayakta su içmenin neden olumsuz karşılandığına bilimsel açıdan yaklaşırsak , bilim dünyasında da suyun oturularak içilmesi doğru kabul edilmiştir. Ayakta su içtiğimizde su direk mide ye inmektedir ve su su soğuk ise, mide rahatsızlarına sebebiyet verebilir. Su mideye direk indiği için mide süzme işini de tam yapamamaktadır. Su oturularak içildiğinde su mide ye daha yavaş gidecektir ve mide rahat bir şekilde suyu süzecektir. Bu yüzden suyun ayakta içilmesi olumsuz kabul edilmiştir. Hem dinsel hem bilimsel olarak ele alındığında iki yönden de suyun oturularak içilmesi doğru kabul edilmektedir. Bu yüzden kişilerin ayakta su içmesi yerine oturarak ve üç yudumda içmesi doğru olacaktır. Dinimiz hiçbir zaman bilimle ter düşmemiştir. Bu yüzden hem dinsel hem bilimsel bu kurallara uyulması kişinin yararına olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Büyü Nasıl Bozulur? Büyü Bozma Malzemeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.