Astroloji´de yıldızlar ve anlamları

Astroloji´de yıldızlar ve anlamlarıKlasik Astroloji, Güneş, Ay ve 8 gezegenle geçerlidir ve yorumlanır lakin bunun ötesinde kozmik bir gereklilikle bütünün parçası olmanın bir sonucu olarak yıldızların da Astrolojik etkilerinin bulunduğu kabul edilir. metreö. 800´de Babil´de ilk gözlemler oluşturulmuş ve 16 takım yıldız belirlenmiştir.
İlk Yıldız Kataloğu mt.ö. 250´de Eski Yunan´da Timocharis ve Aristyll nedeni ile yapıldı; daha sonra Hipparch ve Ptolemy astronomik almanakları yaptılar.
Yıldız adlarının kökeni Babil´dir. Burada ana referans, Güneş Sistemi gezegenlerinin yıldızlarla oluşturduğu konumların yorumlanmasıdır. Bunun adına de özel astronomik almanaklar kullanılır. Aşağıdaki derleme Kozmobiyolog Reinhold Ebertin ve Güneş sistemi içersindeki bütün yıldızlar, Astrolojide “sabit yıldızlar” olarak adlandırılırlar.
Astronomiye göre Sabit Yıldızlar, dünyamıza göre, Güneş Sistemi etrafında dönmedikleri için, sabit yani durağandırlar. Yıldızlar Magnetute değerleri ile listelenir. Birinci düzeyde olanlar, güçlü ve etkilidirler. ikinci düzeyde tesir ve güç azalır ve bu düşüş 4. düzeye kadar sürer. fakat 5. düzeyde olanla Nebulalar-Bulutsular çok parlak ve güçlüdürler. (Plaides yahut Orion benzeri) Bulutsuların etkileri Astroloji´de planetler kadar ciddi bir konudur.
Karakterlerine göre güçlü ve güçsüz konumlar irdelenir ve yorumlanır. Bulutsu kümeleri kuzey gökkürede çok güçlüdürler fakat güney konumlarda güçsüz ve etkisizdirler. Bu dünyanın konumuyla ilgili bir rasat sonucudur. Astrolojik manada yıldızlar kendi doğalarına uygun Güneş Sistemi planetleriyle ile birleştiklerinde zararlı etkilere sebep olmazlar, mesela Mars ile tıpkı karakterde olan Aldebaran birleştiklerinde iyi etkiler getirir, bu tesir mükemmel bir gelecek anlamındadır. diğer çok sayıda sabit yıldızda da aynı etkiler gözlemlenmiştir.
Güneşimiz, Caput Argol, Aldebaran, Hercules, Bellatrix, Antares, ya da Mars karakterinde tanınan başka yıldızlar ile birleştiğinde şiddetli bir ölümü yahut fazla ağır bir hastalığın işaretidir. ayrıca bu etki, sahip olunan değerlerin yitirilmesine, onur ve cazibenin kaybedilmesini ve hiyerarşik rütbenin geri alınmasını da ifade eder. şayet Güneş; Pleidas, Hyades, Castor, Pollux, Preaspe ya da Aselli ile ilişkide ise; fena bir tabiatı, öldürücü bir kişiliği simgeler. özellikle Güneş, Preaspe ile ilişkide ise bu tesir, cinayete kurban gitmeyi ve öldürmeyi gösterebilir. Bu ölüm bir patlama, silah ile vurulma, idam yahut gemi kazası sonucunda oluşacaktır.
Net bir analiz için, yıldızın öteki planetlerle ve Ay ile olan konumu önem kazanır. Preaspe, Güneş ile birleşirken Ay ile katı bir konumda ise ya da Güneş-Ay-Preaspe kavuşumu varsa idam ve ya silahlı bir hücum sonucunda feci bir ölüm mecburi olan olur. Gemi kazalarının en kayda değer habercisi Argo´dur. Güneş ile ilişkide bulunduğu yıllarda çok sayıda deniz kazası kaydedilmiştir.
Argo, mitolojik şekilde Yunan Mitolojisi´nde Altın Post´u arayan Argonotlar´ı taşıyan bir gemiyi simgeler. Aselli ise yanarak ölümü, yüksek ateşi, salgın hastalıkları ve çok etkili konumlarda ise idamları gösterir. birden karşılaşılan iflas ve yıkımlar da bu yıldızın etkisindedir.
Deneb, bireye şan, şöhret ve bol yatırım verir. lakin bu etkinin getireceği mükemmel hayat kısa sürecek ve yerini utanca, sıkıntılara bırakacaktır. ayrıca Lion´s Neck (Aslanın boynuzu)´ deki yıldızlar; Güney açısı, Knee, Ophiucus´un sağ bacağı, Goat´s Back, Aquarius´in sol omuzu, Aquairus´in Sağ Elinde bulunan yıldızlar utanç ve zorlukları, muhtaç olmayı temsil ederler (Bu isimler, astronomik yıldız gruplarının isimleridirler). Jaw of Whale, Knee of Castor, Pollux, Küçük Ayı Cynosura; birçok hastalığa ve sağlıksız yapıya, nefes bir cilt rengine, salgın hastalıklara yakalanmaya, saç dökülmelerine ve kelliğe, şansın ortadan kalkmasına, utanç ve eziyete işaret ederler. Aquarius´in Sağ Bacağı, Orion´un Halkaları, şimal açısı, Amprit of Sagittary ve Goat´ın Güney Boynuzu iyi bir geleceği ve mesut sonları gösterirler. Arista, iyi bir istikbal belirleyen yardımsever bir yıldızdır. Zenginlikleri anlatır. Rigel´de Arista karakterine benzer, iyi bir geleceği, başarılı öğrenim hayatını ve iş yaşamında şanslı olmayı, genç yaşlardaki ticaret hırsını ve bol kazancı anlatır.
Kartaldaki parlak yıldız, Fomalhaut ya da “Oğlağın sırtındaki son yıldız”, Güneş yada Mars ile beraber olduklarında bir hayvan vasıtası ile ısırılmayı ve bundan doğacak sorunları anlatır. Belki bu etki gülünç gelecektir lakin Fomalhaut çok etkili bir yıldızdır. Pleidas yahut Preaspe´nin Güneş ile birleşmesi gözlerdeki rahatsızlar ve kör olmak anlamındadır. Ay´ın; Capul Algol, Aldebaran, Pollux veya Bellatrix ile birleşmesi feci bir ölümü haber verir.
Plaides, Preaspe, Antares ve ya Deneb ile birleşmesi ise gözlerden yaralanmayı ve kör olmayı simgeler. Ay´ın; Orion´un halkalarından birisi ile birleşmesi halinde gözlerden birinin kaybedileceği söylenir.

İlginizi Çeken Yazılar  Adet Kanı İle Yapılan Büyü Nedir?