Çocuğa Beddua Edilir mi?

Anne ve babaların tek arzusu çocuklarının iyi yetişmesi, iyi insan olmasıdır. Ancak bazen çocuklar anne ve babaların sınırlarını zorlayabilir. Böyle bir durumda çocuğa beddua edilir mi sorusu akıllara gelebilir. Her ne şekilde olursa olsun beddua etmek dinimizce yasaklanmıştır. Özellikle çocuklara beddua etmek, bunu anne ve babanın yapması ise oldukça tehlikelidir. Allah’ın merhamet kapıları, af kapıları her zaman açıktır. Önemli olan bu kapılar açıkken iyi niyetli olmak ve bu şekilde dua etmektir.

Ancak bazen çocuklar ebeveynlerinin sinirlerini, tahammül sınırlarını aşan şeyler yapabilirler. Çocuğa beddua etmek suretiyle çocuğunuzu terbiye ve ıslah edemezsiniz. Çoğu zaman bilinçli çoğu zaman bilinçsiz şekilde anne ve babalar çocuklarına beddua edebilirler. Çoğu zaman sinir hali ile söylenen bu beddualar, Allah’ın duaları kabul ettiği zamanlara denk gelirse tutabilir. Hele bir de çocuğunuz suçsuz ise yani bedduayı bile hak etmiyorsa bu sefer ettiğiniz beddua döner dolaşır sizi bulur.

Peygamber Efendimiz bile hadis-i şeriflerinde beddua etmenin zararlarından bahsetmiş ve bu konuda tüm müminleri uyarmıştır. Bir anne ya da babanın çocuğuna beddua etmek bir yere dursun aslında kılına zarar gelse çok üzülürler. Ancak bazen insanların tahammül sınırları zorlanır. Böyle zamanlarda insanlar bir şekilde lanet okumak, beddua etmek gibi bir dil alışkanlığına sahip olmuşlardır.

Anne ve babaların yapması gereken şey çocuklarına beddua etmek yerine bir şekilde çocuklarının yaptıkları hatayı düzeltmesi için konuşmak ve ikna etmektir. Eğer hala herhangi bir değişme, düzelme yoksa o zaman Allah’a havale etmek, Allah’tan yardım dilemek en doğrusudur. Yüce Allah, insanın karşısına her zaman bir olay çıkarır ve bu olaylardan kişiyi imtihan eder. Kızgınlık anında, sinirliyken söylenen sözler eğer dua kapıları açık olan bir zamana denk gelirse kabul olabilir. Bu yüzden anne ve babaların çocuklarını ıslah ederken, terbiye verirken beddua etmek yerine daha iyi niyetli dualar etmeli ve Allah’a havale ederek Allah’tan yardım dilemelidir.

Beddua etmek dinimiz İslamda da hoş karşılanan bir durum değildir. Zulüm görmediğiniz, mazlum olmadığınız sürece beddua etmek yerine Allah’a sığınılmalıdır. Eğer haksız yere edilen bir beddua varsa hem iftira yerine geçer hem de beddua, beddua edeni bir şekilde er ya da geç bularak daha fazla etkiler. Bu yüzden ağzınızdan çıkacak her şey eninde sonunda bir imtihandır ve insanların buna göre davranmaları yerinde olur.

 

 

Bir önceki yazımız olan Birine Beddua Etmek Tutar mı? başlıklı makalemizde aşk büyüsü, barışma duası ve büyü hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


one + three =