Birine Beddua Etmek Tutar mı?

Beddua, insanların birisinden zarar gördüğünde, canı yandığında ya da herhangi bir şeye sinirlendiğinde kötü niyetli edilen duadır. Allah belanı versin, Allah kahretsin, Allah’ın laneti üzerine olsun gibi sözler kötü niyetli edilen dua yani bedduadır. Birine beddua etmek tutar mı konusunda söylenecek şey ise canı gönülden edilen ve gerçekten zarar gördüğünüz kişinin aynı şekilde zarar görmesini çok isteyerek dilerseniz tutar. Mazlum olmuş kişilerin, zulum görmüş kişilerin bedduaları Allah katında tutar. Peygamber Efendimiz Muhammed’in hadis-i şeriflerinde rivayet edildiğine göre Allah’ı çok zikredenin, mazlumun ve idarede adil davrananların duası geri çevrilmez.

Birçok kişi, işleri ters gittiği zaman, sinirlendiğinde, haksızlığa uğradığında belki bilinçli olarak belki de farkında olmadan ağzından beddua çıkar. Ancak birine beddua etmek günah mıdır konusu oldukça önemlidir. Çünkü eğer beddua edilen kişinin hiçbir günahı yoksa, gerçekten suçsuz ise edilen beddua iftiraya gireceği için siz de haksız yere o kişiye hem beddua etmiş hem de iftira atmış olabilirsiniz. Bu yüzden beddua ederken düşünmeli gerçekleri araştırmadan beddua etmemelisiniz.

Birçok kişi dinimizde beddua etmek var mı, İslamiyette, dinimizde beddua etmek günah mı soruları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Dinimiz beddua edilmesini sakıncalı ve haram kılmıştır. Çünkü uğranılan bir zulümde yüce Allah zaten bunun hesabını kesecek, o kişinin cezasını verecektir. Böyle durumlarda beddua etmek yerine Allah’a havale etmek en doğrusudur. Peygamber Efendimiz, kendi aleyhinize, çocuklarınıza, mallarınıza beddua etmeyin, bu bedduaların kabul olacağı bir saate denk gelirseniz bedduanız kabul olur buyurmuşlardır. Eğer haksız yere bir kişiye beddua edilirse dönüp dolaşıp edilen beddua yine sahibi bulmaktadır. Bu yüzden beddua etmenin dinimizde yasak ve haram olduğunu unutmamalı ve ağızdan çıkacak söze mümkün olduğunca dikkat edilmelidir. böyle durumlarda işi Allah’a havale etmek, Allah’ın cezasını vermesini beklemek en doğrusu olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Beddua Etmek Günah mıdır? başlıklı makalemizde aşk büyüsü, barışma duası ve büyü hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


18 + seven =