Beddua Etmek Günah mıdır?

İnsanlar yaşadıkları bazı kötü olaylar sonrasında kızgınlıklarından dolayı beddua edebilirler. Bir nevi dua olmasına rağmen aslında kötü niyet içeren dualardır denebilir. Beddua, yaşanılan kötü olaylar, acılar sebebiyle kişinin Allah’tan o kişi için kötü niyetli olmasını bildirir bir duadır. Durum böyle olunca beddua etmek günah mıdır sorusu akıllara gelebilir. Ancak her zaman herkese beddua edilmez. Özellikle kızılan kişi hedef gösterilerek beddua etmek de sakıncalıdır. Çünkü işin iç yüzünü kişiler tam olarak bilmeyebilir ve buna karşılık suçu olmayan kişiye de beddua etmiş olabilirsiniz. Bu yüzden beddua etmek suç mu sorusunun karşılığı aslında suç olmasa bile çok hoş olmayan bir dua şeklidir. Eğer zarar görülen kişinin dersini alması isteniyorsa beddua etmek yerine Allah’a havale etmek, suçunun cezasını Allah’ın vermesini dilemek en doğrusu olacaktır.

Beddua etmez dinimiz İslam’da da çok hoşgörü ile karşılanmaz. Gelişigüzel beddua edilmez. Beddua etmek caiz mi sorusu dinimizde hayırdır. Çünkü beddua eninde sonunda sahibine geri döner. Yaptığınız her bedduada eninde sonunda sizin ve yakınlarınızın da zarar göreceği bilinmelidir. Dinimiz açık ve net olarak bedduanın kötü olduğunu belirtir. Tüm iyi niyetimizi Allah’tan dilediğimiz gibi eğer zarar görmüşsek cezasını çekmesi için yine Allah’tan niyet etmek gerekir. Beddua ederken insanlar nefsi duygulara kapılır ve sinirle söylenen sözler, edilen niyetler çoğu zaman tutar ancak eninde sonunda yine sahibine bir şekilde geri döner.

  • Gelişigüzel asla beddua edilmez, eninde sonunda edilen beddua hem sizi hem de yakınlarınızı bir şekilde etkiler.
  • Kişi belirtilerek beddua edilmemelidir. Bedduanın amacı mazlumun zarar görmesini engellemelidir.
  • Beddua ederken nefsi duygular ön plana çıkmamalı zalime, zulmedene beddua edilmeli, mazlumun hakkının gözetilmesi önemli olmalıdır.

Şu bilinmelidir ki bedduanın şakası, ciddisi olmaz. Beddua, canı gönülden edildiğinde ister şaka olsun ister ciddi olsun yerini bulur. Beddua etmek yerine Allah’a havale etmek, Allah’tan medet ummak en iyisidir.

Beddua etmek, her kötü olay karşısında, her acıda lanet okumak düşünülmemelidir. Bedduanın eninde sonunda sahibine geri döneceği unutulmamalı ve sadece zalime, zulmedene, mazlumun hakkının gözetilmesine dikkat edilmelidir. Beddua da nihayetinde bir duadır ancak iyi niyetli duaların aksine daha dikkatli okunması gereken dualar arasındadır. Gerekmediği sürece lanet okumak, beddua etmek yanlıştır. Sinirli haldeyken edilen beddua edilen kişinin masum olması durumunda oldukça tehlikeli sonuçlar verebilir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Dua Nedir? başlıklı makalemizde aşk büyüsü, barışma duası ve büyü hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


ten − 1 =